Januártól elkezdek edzeni, leszokok a cigiről, diétázni fogok, és beiratkozok nyelviskolába – sorolja újévi fogadalmait kávézás közben rég nem látott ismerősöm. Bár nem akarok hitetlenkedni, az elmúlt tíz évben szinte minden januárt edzőteremben, bokszklubban vagy uszodában töltöttem, s az ott szerzett tapasztalataim igen szkeptikussá formáltak az újévi fogadalmakat illetően. Az újév napját követő néhány hétben – függetlenül attól, hogy melyik napszakban érkezünk meg a terembe – sorba kell állni a súlyokért, egy bokszzsákra több ember jut, az uszodában pedig kerülgetni kell egymást az úszósávokban… És így megy ez február közepéig, amikor kiürülnek ezen objektumok… Egészen májusig, amikor a nyár közeledte miatt néhány hétre ismét megrohamozzák a termeket az emberek. Talán nem túlzás azt állítani, hogy könyvtárakat lehetne megtölteni, ha az újévi fogadalmainkat mind könyvbe írnánk évről évre; de lehet, hogy egy könyvespolc is elég lenne a valóra váltott fogadalmainkat tartalmazó köteteknek. De miért adjuk fel ilyen könnyen elképzeléseinket? Talán az a gond, hogy az újévi fogadalmak túlságosan ambiciózusak? Célkitűzéseinkben a határ a csillagos ég. A megvalósításukhoz vezető út azonban még nyomokban sem létezik, nemhogy előttünk kanyarogna. Hogy sikerrel járjunk, ahhoz száz meg száz kisebb változtatást kéne végrehajtanunk, amelyek mellé nem jár útmutató, hogy lépésről lépésre mindent elmagyarázzon. Fogadalmaink betartása ráadásul óriási áldozatot igényel. Ami szenzációs hír, hogy mindezt csak apránként kell megfizetnünk. Ezeket a kis lépéseket hívjuk szokásoknak. A rutinná válás idejéig egy aktív folyamatról beszélünk, kognitív energiát és akaraterőt emészt fel a mindennapjainkban az, hogy rávegyük magunkat a szokás kiépítésére. A szokások határozzák meg azt, hogy az emberek mit látnak, amikor ránk néznek, és azt is, hogy mivé válunk. A jó szokások a legjobbat hozzák ki belőlünk, míg a rosszak megakadályozzák, hogy önmagunk legjobb változata legyünk. A szokás ugyanis nem más, mint egy ponton tudatosan választott viselkedési forma, ami kellő ismétlésszámmal automatizmussá válik. Mindez azért fontos, mert a napunk felét automatikus cselekedetek teszik ki. A szokásnak igazi hatalma voltaképpen a tunyaságon alapul, amely a másként való választás munkájától, nehézségétől s veszélyétől is meg akarja kímélni az értelmet és az akaratot, s tehát azt téteti velünk ma, amit már tegnap és százszor tettünk. Ha nem vigyázunk, személyiségvonásaink és szokásaink idővel lassan, de biztosan berögzülnek. Viselkedésünk mély barázdákat váj egyéniségünkbe. A szokásaink tehát, mint a lépcsőfokok, vagy közelebb visz minket a céljainkhoz, vagy eltávolít tőlük. Minden tartós siker sok időt és befektetett energiát igényel. Kialakított szokásaink azonban összeadódnak egy virtuális bankszámlán, megtakarításunk eredménye egyszer pedig felhasználható lesz. A kiválóság tehát nem tett, hanem szokás. Végül azzá válunk, amit újra és újra megteszünk.
Az e-book olvasók világában a választás sosem egyszerű. Egy jól megválasztott eszköz évekig lehet hű...
A gyorsítótár törlése a Windows 10-ben segíthet javítani a rendszer teljesítményét és felszabadítani...
A Windows 11 aktiválása kulcsfontosságú lépés az operációs rendszer teljes funkcionalitásának kihasz...
A "Windows Script Host Hiba" egy gyakori probléma, amely számos Windows 10 és 11 felhasználót érinth...
A "Windows Update Error 0x80070422" egy gyakori probléma, amely számos Windows 10 és 11 felhasználót...
A "Windows Cannot Find the Specified File" hiba egy gyakori probléma, amely számos Windows 10 és 11 ...
A "Windows Activation Error 0xC004F074" egy gyakori probléma, amely számos Windows 10 és 11 felhaszn...
Szeptember 30-án előrehozott parlamenti választásokra kerül sor Szlovákiában. A többségi nemzet szám...
Szerbia több városában utcai csendes tiltakozással várta az újévet több ezer ember a két hónapja tartó kormányellenes tüntetések részeként.
A kínai hatóságok bemutattak egy új nagy-sebességű vonatmodellt, amely szerintük a világ leggyorsabbja lehet. Pekingben debütált CR450 típusú gyorsvonat prototípusa a hatóságok szerint óránként 450 kilométeres tesztsebességgel kö
A kicsi hajnali 2:25-kor született. Az egészséges kisfiú 2580 grammos súllyal, 50 centiméterrel született, és a Tony Oliver nevet kapta – tájékoztatott Jarmila Ševčíková, az Agel kórházhálózat szóvivője.
A szilveszteri Magyar Közlöny meglepő hírt hozott: februártól fizetni kell a személyi igazolványokért. A korábbi ígéretek ellenére a kormány új díjakat vezet be, amelyek sokakat érinthetnek. A Blikk is beszámolt a hírről, miszerin
Megint nagyon sokan kattantak rá a fegyveres zsebszörnyekre.
A tervezett rendelet szerint a minimálbérnek az átlagos jövedelem felét kellene elérnie a jövőben....
Lázár János bejelentése szerint a 800 milliárd forintos infrastruktúrafejlesztési program egyik felé...
Szeptemberben indult az első normál félév a Corvinus legújabb épületében, a Gellért Campuson a tavas...
A születések száma 13%-kal csökkent, a halálozásoké 1,2%-kal nőtt a tavalyihoz képest. Viszont 1,9%-...
A kulturális miniszter egy 30 tételes listát írt azokról a független társulatokról, akiknek nem kéne...
A férfi foglalkoztatottak száma 2 millió 502 ezerre csökkent, a nőké 43 ezerrel, 2 millió 250 ezerre...
Az algák elszaporodtak a nagy melegben, a Borisz ciklon meg felkavarta az addigra elpusztult algákat...
Nem könnyű megtartani a piaci pozíciót, mert őrült ütemben épülnek világszerte az akkumulátorgyárak....